Класне керівництво - це не робота, це спосіб життя

Опитування

Чи завжди потрібно батькам відповідати за вчинки дітей?

Вплив алкоголю на виховання дітей

15.10.2015 12:07

         Учені всього світу протягом майже сорока років усе гучніше і тривожніше заявляють про небезпеку, яка підстерігає підростаюче покоління дітей, підлітків, молодь. Мова йде про зростаючий розмах споживання спиртних напоїв неповнолітніми.

        Мабуть, не треба мати особливу уяву, щоб уявити собі шкоду, яку може викликати в підлітка хоч би однократне вживання вина або навіть пива. Сучасні дослідження дозволяють обгрунтовано стверджувати, що в тілі людини немає таких органів і тканин, які не вражалися б алкоголем. Потрапивши до організму, він досить повільно (з швидкістю 0,1 г на 1 кг маси тіла в годину) розщеплюється в печінці. І тільки 10% від загальної кількості прийнятого алкоголю виводиться з організму в незмінному вигляді. Алкоголь, що зали­шився, циркулює разом з кров'ю по всьому організму, поки не розщепиться весь. Висока проникність «моло­дих» тканин, їх насиченість водою дозволяє алкоголю швидко поширюватися по зростаючому організму.

        Токсичний вплив алкоголю позначається передусім на діяльності нервової системи. Якщо вміст алкого­лю в крові прийняти за 1 (одиницю), то в печінці він буде таким, що дорівнює 1,45, а в головному мозку — 1,75. Навіть невеликі дози алкоголю впливають на обмін у нервовій тканині, передачу нервових імпуль­сів. Одночасно порушується робота судин головного мозку: відбувається їх розширення, збільшення про­никності, крововилив у тканину мозку. У підлітковому віці мозкова тканина бідніша на фосфор, багатша на воду, перебуває в стадії структурного і функціонально­го вдосконалення, тому алкоголь особливо небезпеч­ний для неї. Навіть однократні вживання спиртного можуть мати найсерйозніші наслідки.

            Неодноразове або часте вживання алкоголю справляє буквально спустошуючий вплив на психіку підлітка. При цьому затримуються не тільки розвиток вищих форм мислення, вироблення етичних категорій і есте­тичних понять, але і втрачаються вже розвинені зді­бності. Підліток, що називається «тупіє» і інтелекту­ально, і емоційно, і етично.

        Другою «мішенню» алкоголю є печінка. Саме тут, під дією ферментів відбувається його розщеплення. Алко­голь порушує структуру кліток печінки, призводячи до переродження її тканин. У разі систематичного вживання спиртних напоїв зміни в клітках печінки призводять до омертвіння печінкової тканини, розви­вається цироз печінки, вельми грізне захворювання, що майже завжди супроводжує хронічний алкоголізм.


          Дія алкоголю на печінку підлітка ще більш руйнівна, оскільки цей орган перебуває в стадії структурно­го і функціонального формування. Ураження кліток печінки призводить до порушення білкового і вугле­цевого обміну, синтезу вітамінів і ферментів. Спиртні напої, можна сказати, «роз'їдають» слизову оболон­ку стравоходу, шлунка, порушують секрецію і склад шлункового соку, що утрудняє процес травлення і зре­штою несприятливо позначається на рості і розвитку підлітка.

         Таким чином, алкоголь ослабляє організм, гальмує формування і дозрівання його органів і систем, а в дея­ких випадках, наприклад за зловживання, і зовсім зупиняє розвиток деяких функцій вищої нервової системи. Чим молодший організм, тим згубніше діє на нього алкоголь. Крім того, алкогольна залежність у підлітків виникає значно швидше, ніж у дорослих.

         Для розвинених капіталістичних країн Європи й Аме­рики пияцтво та алкоголізм стали національним лихом, основною з причин захворювання і смертності насе­лення. Серед основних причин смертності алкоголізм з його наслідками посідає третє місце після захворю­вань серця та судин і злоякісних пухлин.

          В останні десятиліття в Україні майже повсюдно поміт­на тенденція до збільшення вживання спиртного, насамперед за рахунок горілки і горілчаних виробів. Відмічається прямий зв'язок між рівнем смертності від алкогольних захворювань кількістю вживання спирт­ного. Половина транспортних аварій зі смертельними наслідками, убивств і самогубств пов'язані з пияцтвом і алкоголізмом. Молоді люди гинуть від раптової смер­ті (травма, зупинка серця, гострого отруєння алкого­лем), а в старшому віці вмирають від цирозу печінки, захворювань серця і судин, алкогольних психозів, запалення легень, раку гортані і глотки тощо.